*bpm : ezine : cyber :

{ net hack}


Няма нищо по-страшно от една въпросителна


Противно на очакванията, най-сложната игра вече съществува и не се очертава в скоро време някоя нейна посестрима да й отнеме челна позиция. Става дума за NetHack. Мога да се обзаложа, че макар името да ви звучи познато, никога не сте я виждали. Просто защото за нея не се пише в геймърските списания, нито я има в компютърните клубове, а и едва ли ще я намерите по warez-сайтовете.
Въпреки това, в Мрежата има хиляди NetHack-ери, които ще ви изтъкнат повече от достатъчно причини NetHack да бъде сравнявана с един от четирите слона, на които се е закрепила съвременната гейм-индустрия. Нека ви разкажа за какво става дума, а после, ако усетите Hack-ерската тръпка, можете да се разходите до http://www.nethack.org/ и да си изтеглете последната версия на играта. С четенето няма да ви отнеме повече от час. Зарибяването обаче може да трае с месеци.

 

История
Преди време Еленко писа за една друга игра, че е стара, но не достатъчно, за да се превърне в култ. NetHack има зад гърба си повече от 15 години, което автоматически я изстрелва в категория "ултракулт", осигурявайки й комфортно място сред заглавия като Space Invaders, Lode Runner и Tetris да й дишат виртуалната прах. Има и още нещо. NetHack е тук (или там, зависи дали сте в Мрежата в момента) отпреди демокрацията, мобилните телефони, Интернет кафетата и клубната култура. NetHack-ерите са се родили в една нощ с киберпънковете и, в известен смисъл, имат общ родител, както ще разберете след малко. Е, помните ли какъв компютър имахте преди 15 години? А всъщност знаехте ли какво точно е "компютър"?

 

Отворен код
НетХак се ражда някъде в началото на 80-те в умовете на няколко студенти под формата на подобрена версия на Rogue (нещо като прадядо на две трети от съвременните игри) и заживява собствен живот в един от сървърите на някакъв американски университет. Още от самото начало създателите й са наясно, че не искат да изкарват пари от играта. Десетина години по-късно, повечето от тях вече са на ръководни длъжности в различни IT фирми в Силиконовата долина, но продължават да доразвиват играта, ей така, за кеф, както обичат да казват самите те. Само че в проекта вече са се включили още десетки НетХакери от всички краища на Мрежата, които изпращат своите идеи за подобрения в кода на играта. Не защото искат да станат богати и известни, а защото искат да знаят, че са допринесли с нещо за създаването на най-добрата игра. В което е и магията на отворения код.

 

История 2
Програмистите на НетХак явно не обичат да си почиват и продължават да изскачат с нови версии на играта, а количеството поддържани операционни системи превъзхожда това на WinAmp или ICQ например. В този смисъл НетХак е повече програма в класическия смисъл на думата, отколкото игра.
А за степента, в която играта е повлияла на гейм-индустрията по принцип, можем да съдим от изказванията на хора от екипа на Blizzard, създатели на Diablo, които твърдят, че НетХак е играла важна роля при идейната разработка на техния двоен хит.

 

История 3
Може би е време да обясня какво точно представлява самата игра, за да не останете изненадани, когато свалите zip-файла, разархивирате го и пуснете НетХак.
НетХак е нещо като беловласия добродушен чичо в многолюдната фамилия на ролевите игри (RPG, Diablo например) от една страна, и на епосите с подземия и дракони (dungeons and dragons, пак Diablo например) от друга. Това значи, че през по-голямата част от времето ще се мотаете из някакви тъмни, влажни и като цяло нездравословни за положителни лирически герои лабиринти, в които ще избивате чудовища, ще изучавате магии, ще събирате и използвате чародейни и прокълнати предмети и т.н.
Историята в НетХак е следната. Имало едно време един добър бог-създател Мардук. Лошият бог Молох му откраднал най-могъщия артефакт - Амулета на Йендор и с него се скрил в Долния Свят (Гееном), пътьом нарушавайки космическия баланс. Съдбата на твоя герой е да се спусне в Гееном, да открие Амулета и да го върне там, където той принадлежи, или просто да умре в преследване на тази цел.

 

Въображение
Ако вече сте започнали да точите играта, вероятно сте усетили полъх на съмнение от размера й - малко повече от един мегабайт. В това няма нищо странно - просто играта няма нито графика, нито звук. Това значи две неща: първо, играта тръгва и на PC286 (не питайте какво е това) и второ, рредметите, съществата и явленията в НетХак се изобразяват с помощта на стандартната ASCII кодова таблица - екранът ви ще се насели с чертички, плюсчета и буквички вместо обичайните триизмерни изчадия и сладникави пейзажи. Понеже предусещам реакцията ви, искам да ви помоля да си спомните за "Проклятието Блеър" и по-точно посланието на филна - най-истинският ужас се случва в главата. Затова и след двуседмична игра в НетХак появата на някое "D" на екрана ще кара стомахът ви да се свива много по-болезнено, отколкото ако в безлунна нощ играете "Aliens vs Predator" и гърбом ви нападнат четири пришълеца.

 

Остроумие
Играта е страховита, но и забавна. В концепцията й има заемки от романите на Толкин, Пратчет и Дъглас Адамс, както и от почти всички основни митологии. Ето пример за особеното чувство за хумор на създателите на НетХак: играете монах, но не сте спазили обета си за вегетарианство и вашият бог Шан Лай Чинг за наказание е закачил на крака ви верига с метална топка. За да се измъкнете от привидно безнадеждната ситуация, просто трябва да си направите магия за трансформация, да се превърнете в черен металояд и да прегризете веригата. Елементарно, нали? Да, ама не. Защото докато откриете съответната магия, ще подрънквате из подземията на Долния свят като цял уличен технопарад, ще се препъвате на всяка плочка и вероятно ще ядосате всички чудовища в радиус от три нива. Ако това се случи, можете да използвате металната топка като оръжие, но в никакъв случай не пробвайте да играете на изтласкване на гюле с нея - резултатите са много болезнени.

 

Комплексност
Интерфейсът на играта не е мръднал много за последното десетилетие. В момента комплектът от команди за НетХак е малко по-богат от последната версия на езика за писане на страници HTML. Среднсложна команда в НетХак е "Извади празната стъкленица и я потопи в кладенеца под теб" или "Бръкни в колчана и сложи стрелата върху тетивата на лъка". В НетХак имате избор от 13 професии (археолог, монах, турист и т.н.) и 4 раси (човек, елф, орк, джудже). В зависимост от разположението на духа на играча (добродетелно, неутрално, хаотично), над него бди различен бог. В началото на играта получавате питомно животно (куче, кон, котка), което ви помага и чието по-нататъшно възпитание е ваша отговорност. Ако направите една не толкова проста аритметика, ще разберете самото започване на играта е избор от над 400 възможност. Нека добавя, че нивата се генерират произволно, което значи, че не влезете в един и същи НетХак два пъти и че няма savegame. Може би вече разбирате защо има хора, прекарали три години в игра, без да се отегчат ни най-малко.

 

Мултиплейър?
Не очаквахте да го има наистина, нали? Най-близкото до мултиплейър, което ще откриете в играта, е че колкото повече играете, толкова по-често ще откривате собствените си тленни останки от предишни свои дерзания в подземията на Молох. Лошата новина е, че обикновено около иначе доста полезните вещи на покойния ви "аз" често се мотае и призрак с вашите черти от предишната игра.
Това, което наистина значи "мултиплейър в НетХак" е друго: хиляди хора прекарват нощите и дните си в игра и ровене из програмния код, за да споделят накрая с останалите НетХакери натрупания опит. Ако сте нов и не знаете откъде да започнете, просто направете сърч в интернет и пратете мейл на първия човек, чието име откриете в някоя НетХак-страница. Гарантирам ви, ще получите бърз, любезен и полезен отговор. НетХак е създала едно от най-сплотените общества в Интернет и ако успеете да преодолеете първоначалното недоверие, скоро ще се окажете, образно казано очи в очи с една игра, която създава Хакери, но не от онези, които ги вкарват в затвора. Така че побързайте, станете НетХакер сега!

 

Статия за в-к "Капитал"

 


by ivgin | email | www

2000-04-12