*bpm : ezine : cyber:

{ ascii art }

 


ASCII : American Standart Code For Information Interchange


Понякога техническите ограничения довеждат до появата на нови форми на изкуство. Родило се с появата на печатарската преса на Гутенберг, развило се в епохата на телеграфа и достигнало невероятни мащаби по време на компютърната и информационната революция, изкуството да се рисува с помощта на букви и препинателни знаци и днес се радва на привърженици.
В редица книги, от времето на зараждащата се печатарска индустрия можем да открием съвършени графики изтъкани от букви и препинателни знаци, понякога тези картинки смайват с красотата си и със своето съвършенство, и ни карат да си зададем въпроса каква фантазия трябва да е имал човека които ги е създал, защото съгласете се че е трудно да създадете картина дори когато разполагате с цветове и не сте ограничени от форми, а в случая разполагате само с черното печатарско мастило и около 160-те букви, цифри и знаци които изграждат една азбука.
Годините минават, техниката се развива, появява се телеграфа, онази малка машинка която позволява на хората да комуникират помежду си, независимо къде се намират. Но и тя е ограничена до предаването само на букви, цифри и препинателни знаци. И как тогава да изпратиш последните графики от движението на цените на акциите или послание до любимото момиче когато единственото с което разполагаш е ограничението на морза. Тогава на помощ отново идва графиката този път създадена от хилядите точки и тирета на морзовия код.
Какви ли причудливи картинки се е налагало да предават операторите в телеграфните станции. Сърца изплетени от малки и големи букви, мустакати котета, розички и всички онези малки символи които днес свързваме с любовта :)
Предполагам че романтичните символи изпращани по телеграфната мрежа са били далеч повече от сложните технически схеми, защото предполагам всеки ще се съгласи с мен че любовта е велик творец, а и техниката винаги може да почака за разлика от любимия човек :)
Годината е 1960, студената воина е в разгара си, кубинската криза току що e отшумяла, но опасността от ядрена воина е все по осезаема. Tогава водени от идеята за създаването на комуникационна среда, която да работи дори и след един евентуален ядрен удар американската армия започва изграждането на ARPANET, компютърната мрежа, дала основите на Интернет. Същата година е създадена и ASCII, кодовата таблица която която има за цел да унифицира стандартите за обмен на информация можду отделните компютри изграждащи мрежите на военните и различните университети.
Годината е 1968 ASCII е одобрен от американската национална комисия за стандартизация (ANSI) и става първият официален език за комуникация между компютрите.
За късмет ядрената заплаха намалява, компютрите стават все по достъпни и редица университети изграждат свои компютърни центрове. Но нуждата от комуникация расте и постепенно отделните университети свързват своите компютри в мрежи. Отначало Барклеи, след това Корнелии по късно и МТИ след това други и други по малки и по големи учебни заведения се присъединяват към нея.
Постепенно програмистите откриват, че създадените за да извършват голям брой сложни математически изчисления и сложни за човек задачи могат да вършат и нещо далеч по забавно от това. Появяват се първите компютърни игри.
Но това не са днешните игри, изпълнени с 3D светове, чудовища покрити с фини текстури и сараунд звуци. Тогавашните игри са изградени от 128-те символа на ASCII - кода, лошият герой е буквичката В, добрия е буквичката D, стените са изградени от знака за равно, а оръжията на героя често пъти е знака минус. Но въпреки това тези игри омагьосват, казват че игрите от този тип са изяли повече компютърно време от колкото е било необходимо за разработване на проекта за ядрената бомба. Постепенно тези игри заемат и своето място в Интернет. Та нали далеч по интересно е да и играеш срещу жив съперник, а не срещу компютъра, който в един момент престава да те изненадва. Така се появява MUD, подземията изградени отново и изцяло от ASCII символи, тук обаче имаме напредък, често пъти героите не са изградени само от една буквичка, а от цели буквени последователности, на някои му хрумва че главата много прилича на буквичката "О" или на "0" че тялото може да се направи от обикновената права черта, а слаша и обратния слаш идеално пасват за ръце и крака.Е все още героите не могат да изразяват емоции но има ли значение, важното е че са придобили по-човешки вид.
Компютърните игри стават все по забавни, а фантазията на програмистите все повече се развихря, макар и ограничени само от 128-те символа те успяват да създадат такива произведения в областта на компютърните игри, които да накарат хилядите седящи пред терминалите да крадат от ценното компютърно време за да играят.
Разправят че появата на една такава компютърна игра в мрежата на някоя голяма корпорация скъсявала живота на системния администратор с години, защото изчистването и от големите компютри на корпорациите поглъщало голяма част от ценното време необходимо за решаването на други задачи. Не знам дали някоя фирма е фалирала благодарение на факта, че компютърния отдел е бил зает с изчистването на някоя компютърна игра, вместо да изчислява производствените разходи за някое ново изделие, но нищо чудно и това да е ставало.
Времето минава, и компютърните технологии стават все по достъпни за обикновения потребител, но компютърните мрежи все още принадлежат на големите фирми и университети. Тогава се раждат BBS-ите. Изградени най-често от ентусиасти имащи за цел да популяризират компютърните технологии, те стават люлка на компютърната ъндарграунд култура. Все още компютрите не разполагат с графични възможности, а и при скорост от 1200 бода е невъзможно да се прехвърля много голяма информация и именно поради тази причина ASCII графиката започва все повече да се разпространява. Заглавните страници на хилядите BBS-и са изградени от ASCII графика, менютата са от ASCII графика, някои успяват да създадат и анимация използвайки ASCII символите. Изобщо започва ерата на ASCII. Започват да излизат първите цифрови издания, единствения формат, независим от машината на която работи дадения потребител е текстовия, именно поради тази причина голяма част от изданията разпространявани в BBS - системите са в текстов формат. Но понякога има нужда дадена статия да бъде пояснена с дадена схема и тогава на помощ идва пак графиката създадена с помощта на текстовите символи. Виждал съм невероятни електронни схеми и сложни чертеж начертани само с помощ на букви и символи, изобщо ASCII графиката успяваща да се справи със сложните и непосилни задачи които и се поставяха.
Но хората не използваха компютрите само за да работят на тях, те искаха да ги използват и за забавление. Компютърно базираните издания често изобилстваха от редица забавни истории от света на програмистите, допълвани със съответните карикатури. Именно те даваха поле за изява и свободен полет на фантазиите, рисуваха се компютри, коли, жени изобщо все неща които вълнуваха душата на бедния програмист. Имаше невероятни картини създадени от някой влюбен програмист имаше за цел да трогнат душата на неговата възлюбена, но едва ли някога достигнали до нея. Истински пейзажи, планини изградени от буквички, дървета създадени от цифри, реки от течащи диези, истинско пролетно слънце нарисувано от нули.
По това време се създават и групи на рисуващите с помощта на ASCII символите, започват да се издават електронни издания съдържащи сведения за различни групи от творци, създават се цели галерии от ASCII графики, събирани във файлове и разпространявани по хилядите BBS- и по целият свят. Този тип изкуство придобива все по широка популярност сред компютърния ъндарграунд, да създаваш добри ASCII графики се смята за престижно, но никои не помни имена защото до голяма степен то остава анонимно.
Постепенно с развитието на компютърните технологии този тип изкуство замира.
С появата на новите графични формати, различните програми за векторна и растерна графика, HTML и по - бързите модеми, нуждата от ASCII графиката намаля. В наше време с нея се занимават само групи от ентусиасти запазили спомена за добрите стари времена когато мониторите бяха само зелени, и не можеха да изобразят нищо повече от буквички, когато скоростите на достъп бяха бавни и когато нямаше Интернет а само градски BBS - и.
Все още може да откриете някои сайтове чиито менюта са базирани на ASCII, все още може да откриете галерии на изображения от този тип, даже с някои от тях се сблъсквате ежедневно в IRC света или дори когато пращате обикновен e-mail, но техния свят става все по малък и по малък и може би един ден когато някой срешне някъде подобно изтъкано от буквички изображение ще се възхити от него и ще се запита как е било създадено. И нищо чудно изкуството наречено ASCII графика да се възроди отново.

 

А от тук можете да си изтеглите едно ASCII коте : тегли


2000-18-12

by АBE | email